Archiv rubriky: Konference

15. konference komunitní krizové spolupráce 8.11. 2024: Kdo se mě zastane? Koho se zastanu?

Již 15. transdisciplinární konference komunitní krizové spolupráce proběhne v pátek 8. 11. 2024 na Evangelické teologické fakultě UK v Praze. Pod názvem „Kdo se mě zastane? Koho se zastanu?“ se bude zabývat zastáním a zastáncovstvím z pohledu osob a systémů.

Téma zastání se týká všech oblastí života a každého z nás. V zastání doufá člověk, který zažívá nespravedlnost, stejně jako člověk, který nechce, aby někdo rozhodoval o něm bez něj. Hájit práva a zájmy lidí v nepříznivé situaci mají za úkol sociální služby, obhájcovství a zastáncovství se profesionálně věnují též advokáti a ombudsosoby. Podob zastání je však mnohem víc. Konferenci otevře teolog a proděkan ETF UK Petr Gallus. Teolog Jiří Bukovský promluví o Duchu svatém jako zastánci a vězeňská kaplanka Jana Matulíková o doteku Ducha svatého ve vězení. Druhý tematický blok ukáže sílu zastání při svépomoci a časné pomoci. Sebeobhájci Václav Červenka a Sandra Lagronová a sociální pracovnice Jana Loskotová představí sebeobhájcovství lidí s postižením v duchu zásady „Člověk člověku by měl pomáhat“. Architekt Lukáš Janáč bude hovořit o dobrovolné pomoci architektů pro veřejné dobro (pro bono) po katastrofách a nejen po nich. Student strategické komunikace na FSV UK Matěj Bouček zmíní na základě spolupráce s mládeží v Českobratrské církvi evangelické síly a omezení církevního prostředí ve vztahu k zastáncovství. 

Odpolední blok po občerstvení bude věnován zastáncovství jako hájení lidských práv. Otevře ho starosta Jiří Miler příspěvkem o možnostech obce při pomoci svým občanům se znevýhodněním. Naváže advokát Jan Vobořil o právu být offline. Zastání pro děti s epilepsií ve škole představí matka dítěte s epilepsií Barbora Dražanová a právnička Kamila Šrolerová, která se věnuje advokační praxi první pomoci. Právní poradkyně zástupce ombudsmana Petra Zdražilová blok uzavře příspěvkem o ombudslidech, právu a etice.

Letošní přesoborová konference komunitní krizové spolupráce je věnována památce socioložky Hany Janečkové (1950-2024) a jejímu důrazu na pečující obce. Komunitní krizová spolupráce posiluje zdroje lidí, obcí a organizací v souvislostech neštěstí, propojuje je a využívá k tomu sítě, které neštěstí a odezva na něj nově vytvořily. „Obec si svoje občany nevybírá,“ říká starosta Jiří Miler. „Každá obec jako společenství lidí má obrovský potenciál pomáhat, jde jen o to si to uvědomit ve správný čas.“

Konferenci pořádá Evangelická teologická fakulta Univerzity Karlovy ve spolupráci s Psychosociálním intervenčním týmem ČR, Teologickou fakultou Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích a Caritas – Vyšší odbornou školou sociální v Olomouci. Konference navazuje na pravidelné otevřené bytové semináře a iniciativu „Možná si nerozumíme; určitě se potřebujeme“. Zdůrazňuje zvídavost, otevřenost a partnerství.

Konference je otevřena všem zájemcům a účast na ní je bezplatná. Proběhne ve Velké posluchárně Evangelické teologické fakulty UK v Praze 1, Černá 9, od 10 do 15 hodin.

Bližší informace včetně přihlašovacího formuláře na https://web.etf.cuni.cz/

Kontakty:

Bohumila Baštecká, obsah konference: bastecka@etf.cuni.cz

Filip Kruncl, průběh konference: filipkruncl@seznam.cz

Karel Šimr, PIT ČR: simrk@centrum.cz; tel. 739 244 774

Medailonky vystupujících

Anotace příspěvků

Přihlásit se můžete zde.

Konference VŠICHNI JSME BŘEMENA A NOSIČI – pandemie, tornádo, válka

Již 13. transdisciplinární konference komunitní krizové spolupráce proběhne v pátek 11. 11. 2022 na Evangelické teologické fakultě UK v Praze. Pod názvem „Všichni jsme břemena a nosiči“ se bude zabývat zkušenostmi pandemie, tornáda a války.

Neštěstí a jejich dopady přinášejí kromě zmaru také příležitosti naučit se novému. Konference zkoumá, jak se liší učení z náhlé časově ohraničené nepříznivé události (katastrofy typu tornáda) od dopadů plíživých nepříznivých dlouhodobých dějů (pandemie, válka). V každé z těchto krizí se konference zaměřuje na jeden jev: u pandemie covidu na porušování lidských a občanských práv ve jménu ochrany (zákazy návštěv v „domovech“ pro seniory); u jihomoravského tornáda na identitu obce a její utváření katastrofou a na projevy katastrofické paměti v architektuře a obecních názvech; u války na normalizaci dlouhodobě působící katastrofické zátěže, tedy na paradox „normálního žití za války“.

Jednotlivé bloky konference vycházejí z osobních zkušeností účastníků a z oborových perspektiv sociologie, politologie, práva, etiky a teologie s důrazy na občanství a občanskou společnost, svobodu a spravedlnost, profesionální angažovanost, křesťanskou lásku a kulturu vzájemné péče.

Pořadatelé chtějí konferencí přispět ke společenské vzájemnosti za měnících se podmínek spolužití. Znamená to mimo jiné vést debatu ve veřejném prostoru a slyšet se navzájem při rozdílných postojích a zkušenostech.
Konferenci pořádá Evangelická teologická fakulta Univerzity Karlovy a Psychosociální intervenční tým České republiky ve spolupráci s Teologickou fakultou Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, Caritas – VOŠ sociální v Olomouci, Diakonií Českobratrské církve evangelické, Psychologickou službou Generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru MV ČR.

Konference je otevřena všem zájemcům a účast na ní je bezplatná.

Oborové důrazy, hodnoty a program konference