Archiv rubriky: K čemu teď zveme – připojte se!

Česko se připojí ke světové vzpomínce na oběti nehod

(Praha, Šlovice, Moravská Chrastová) Bohoslužby a pietní akt připomenou napříč republikou oběti dopravních nehod. Na třetí listopadovou neděli totiž připadá jejich světový den. Letos poprvé se lidé budou moci připojit také prostřednictvím internetu.

Vzpomenout na ty, kdo zemřeli v důsledku neštěstí na cestách, vyjádřit solidaritu a připomenout dlouhodobé dopady dopravních nehod – to jsou hlavní cíle již tradičního řetězce, kterým se lidé a organizace v České republice připojují ke Světovému dni vzpomínek na oběti silničního provozu. Ten Světová zdravotnická organizace vyhlašuje vždy na třetí neděli v listopadu a v letošním roce připadá na 17. listopadu.

V tento sváteční den proběhne nejprve v 11 hodin pietní akt u Památníku obětí dopravních nehod u 0. km dálnice D1 v Praze 4 na Chodově. Každoročně ho organizují členové a spolupracovníci Českého sdružení obětí dopravních nehod, které si letos připomíná 20 let od svého vzniku. Na něj navážou souběžně dvě ekumenické bohoslužby – v dálniční kapli na dálnici D5 u Plzně (odpočívadlo na obchvatu Plzně poblíž Šlovic u 83. km ve směru na Prahu) a v evangelickém kostele v Moravské Chrastové, které připravují zástupci místních křesťanských církví ve spolupráci s Psychosociálním intervenčním týmem ČR. Obě začínají v 15 hodin.

Letos poprvé se budou moci lidé ke společné vzpomínce připojit také virtuálně. Bohoslužba v dálniční kapli bude přenášena živě na facebookové stránce Poradny pro pozůstalé Plzeňská zastávka z.s. „Dálniční kaple jako jakási novodobá Boží muka u cesty představuje silné symbolické místo, které zve k zastavení. Vzhledem k její odlehlosti jsme se letos rozhodli přenášet bohoslužbu také živě prostřednictvím internetu. Věříme, že i tímto způsobem můžeme vytvořit společenství vzájemné solidarity,“ dodává farář Českobratrské církve evangelické a koordinátor Psychosociálního intervenčního týmu ĆR Karel Šimr.

Ke světové vzpomínce na oběti nehod se i letos připojují mezinárodní organizace, včetně Evropské federace obětí silničního provozu (známé pod zkratkou FEVR), která ve své kampani přichází s konceptem osobních příběhů TOHO DNE („THAT DAY“), kdy se konkrétním lidem navždy změnil život v souvislosti s dopravní nehodou. Více zde.

Kontakty:

Jana Neusarová, Stanislav Vondruška, České sdružení obětí dopravních nehod (mluvčí pražské akce) – mobil 777 065 564, 604 166 173
Karel Šimr, farář Českobratrské církve evangelické v Chrástu a koordinátor Psychosociálního intervenčního týmu ČR (mluvčí bohoslužby v dálniční kapli u Plzně) – mobil 739 244 774
Anna Peltanová, farářka Českobratrské církve evangelické ve Vanovicích (mluvčí bohoslužby v Letovicích) – mobil 737 279 275
Zuzanna Pousková, členka rady spolku Plzeňská zastávka – mobil 771 148 301

15. konference komunitní krizové spolupráce 8.11. 2024: Kdo se mě zastane? Koho se zastanu?

Již 15. transdisciplinární konference komunitní krizové spolupráce proběhne v pátek 8. 11. 2024 na Evangelické teologické fakultě UK v Praze. Pod názvem „Kdo se mě zastane? Koho se zastanu?“ se bude zabývat zastáním a zastáncovstvím z pohledu osob a systémů.

Téma zastání se týká všech oblastí života a každého z nás. V zastání doufá člověk, který zažívá nespravedlnost, stejně jako člověk, který nechce, aby někdo rozhodoval o něm bez něj. Hájit práva a zájmy lidí v nepříznivé situaci mají za úkol sociální služby, obhájcovství a zastáncovství se profesionálně věnují též advokáti a ombudsosoby. Podob zastání je však mnohem víc. Konferenci otevře teolog a proděkan ETF UK Petr Gallus. Teolog Jiří Bukovský promluví o Duchu svatém jako zastánci a vězeňská kaplanka Jana Matulíková o doteku Ducha svatého ve vězení. Druhý tematický blok ukáže sílu zastání při svépomoci a časné pomoci. Sebeobhájci Václav Červenka a Sandra Lagronová a sociální pracovnice Jana Loskotová představí sebeobhájcovství lidí s postižením v duchu zásady „Člověk člověku by měl pomáhat“. Architekt Lukáš Janáč bude hovořit o dobrovolné pomoci architektů pro veřejné dobro (pro bono) po katastrofách a nejen po nich. Student strategické komunikace na FSV UK Matěj Bouček zmíní na základě spolupráce s mládeží v Českobratrské církvi evangelické síly a omezení církevního prostředí ve vztahu k zastáncovství. 

Odpolední blok po občerstvení bude věnován zastáncovství jako hájení lidských práv. Otevře ho starosta Jiří Miler příspěvkem o možnostech obce při pomoci svým občanům se znevýhodněním. Naváže advokát Jan Vobořil o právu být offline. Zastání pro děti s epilepsií ve škole představí matka dítěte s epilepsií Barbora Dražanová a právnička Kamila Šrolerová, která se věnuje advokační praxi první pomoci. Právní poradkyně zástupce ombudsmana Petra Zdražilová blok uzavře příspěvkem o ombudslidech, právu a etice.

Letošní přesoborová konference komunitní krizové spolupráce je věnována památce socioložky Hany Janečkové (1950-2024) a jejímu důrazu na pečující obce. Komunitní krizová spolupráce posiluje zdroje lidí, obcí a organizací v souvislostech neštěstí, propojuje je a využívá k tomu sítě, které neštěstí a odezva na něj nově vytvořily. „Obec si svoje občany nevybírá,“ říká starosta Jiří Miler. „Každá obec jako společenství lidí má obrovský potenciál pomáhat, jde jen o to si to uvědomit ve správný čas.“

Konferenci pořádá Evangelická teologická fakulta Univerzity Karlovy ve spolupráci s Psychosociálním intervenčním týmem ČR, Teologickou fakultou Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích a Caritas – Vyšší odbornou školou sociální v Olomouci. Konference navazuje na pravidelné otevřené bytové semináře a iniciativu „Možná si nerozumíme; určitě se potřebujeme“. Zdůrazňuje zvídavost, otevřenost a partnerství.

Konference je otevřena všem zájemcům a účast na ní je bezplatná. Proběhne ve Velké posluchárně Evangelické teologické fakulty UK v Praze 1, Černá 9, od 10 do 15 hodin.

Bližší informace včetně přihlašovacího formuláře na https://web.etf.cuni.cz/

Kontakty:

Bohumila Baštecká, obsah konference: bastecka@etf.cuni.cz

Filip Kruncl, průběh konference: filipkruncl@seznam.cz

Karel Šimr, PIT ČR: simrk@centrum.cz; tel. 739 244 774

Medailonky vystupujících

Anotace příspěvků

Přihlásit se můžete zde.

Druhé výročí 24.2.: Proti únavě a pro naději

Loni touto dobou jsme zapalovali „Svíce za mír“ k prvnímu výročí ruské invaze na Ukrajinu a v pozvánce škrtali slovo „první“, protože to nabízelo, že bude nějaké další. Představy, kdy válka skončí, měly ještě podobu nadhledu. Třeba „až se zbrojní průmysl zbaví všech svých nadbytečných zásob“.

Letos neslyším mnoho jiného než únavu. Únava Ukrajinců. Celou dobu se válčí na jejich území, oni nesou hlavní ztráty. Únava ze zpráv o válce. Co se ještě k obavám z další světové války dá přidat? Únava z obav. Únava z demokracie. Z mladých, ze starých, z komunistů, nekomunistů, z křesťanů, muslimů, z pražské kavárny i stávkujících zemědělců, z těch, co jsou přilepení k mobilu, i těch, co nechtějí využívat digitální technologie.  

Přesto se (mi) pořád dobře žije. Nejen mně. Pokud dobré žití měříme tím, že je pořád za co děkovat a v co doufat.

První výročí války jsem trávila v lázních časnou rehabilitací po chirurgické operaci, která pro zdravotníky představovala sedm hodin práce a pro náš stát spolu s rehabilitací náklady kolem milionu korun. Nedostatek pracovníků v lázních zachraňovaly ženy z Ukrajiny. Mezi nejoblíbenější zaměstnance vůbec patřila usměvavá, hbitá a ochotná Anja (říkejme jí tak pro tuto chvíli). Lázně jí nabídly ubytování v paneláku na kraji města spolu s další ženou, která také na začátku války uprchla z Ukrajiny. Obě se staraly o malé děti a byly za možnost pracovat a bydlet vděčné. Obeslala jsem je ukrajinskou verzí pozvánky „Svíce za mír“ a nabídla ke vzpomínkovému setkání místo v lázeňském parku. Přišly. Všechny jsme měly s sebou svíčky. Postály jsme nad jejich světlem téměř mlčky.  

Za měsíc rehabilitačního pobytu jsem přilnula k personálu i krajině.  Asi po půl roce jsme s kamarádkou hledaly, kam vyrazíme na krátkou dovolenou, a já navrhla tyto lázně. Vracela jsem se už v plné síle samoplátce. Když proti mně šla po chodbě Anja, obě jsme rozpřáhly náruč.

Na konferenci Co nás učí války v listopadu 2023 vystupoval i Dmitri Berzon. Ruský žid, který se svou skotskou manželkou žije v Čechách a od počátku války ubytovává ukrajinské uprchlíky. „U vás stačí, když se představíte,“ říkala jsem, když se omlouval za svoji češtinu s obavami, jestli jeho příspěvku bude rozumět. Bylo mu rozumět: Žádný z nás nemá volbu, kde a kdy se narodíme, na kterém kontinentu nebo v jaké zemi, nebo jaký osud nás čeká. Nevybíráme si své rodiče ani sociální skupinu, ve které vyrůstáme. Nemůžeme si vybrat mateřský jazyk, a naše formativní roky jsou utvářeny kulturními normami, tradicemi a politikou, které zdědíme od předchozích generací, okolnostmi, nad kterými nemáme kontrolu. Místo toho, abychom čelili přímým dopadům konfliktu, jsme často vyzváni, abychom zaujali stranu. Tím nevědomky přispíváme k rozdělení lidstva na „my“ a „oni“. Tvoříme spojenectví, dovolujeme si nechat se přesvědčit, abychom podpořili jednu stranu, a v procesu můžeme neúmyslně zhanobit druhou.

Představa té náhodnosti mě zaskočila. Kdyby se můj totálně nasazený tatínek neseznámil úplně nepravděpodobně s mojí totálně nasazenou maminkou, mohla ona třeba odejít s ruským důstojníkem. Zamiloval se do ní na konci války při krátkém zastavení armády v její rodné východočeské vesnici a nezapomněl na ni nikdy. Stačilo málo, a já bych dnes byla Ruska.

Koho bych asi volila a proč?

Doma na mě z hromady papírů vykoukl titulek „Zeman chce bitevní drony. K čemu? Diví se experti“. Lidové noviny, středa 30. listopadu 2016. Musela jsem Zemana jako prognostika ocenit. Dovedl si některé věci představit dřív než jiní.  Uvažoval o válce a naší obranyschopnosti, o tom, že budoucí válka bude válkou dronů. Prognostik možná bylo místo, odkud mohl dobře přispět celku „lidské rodiny“, jak by řekl Komenský. To je úkol pro mě, zvyknout si na to, že každý máme jen dílčí hlas, že naše expertství má omezenou platnost, že si každý dovedeme představit jen něco.  

O válce a naší obranyschopnosti teď uvažuje generální štáb armády. Sportovci Dukly, z nichž mnozí jsou vojáky z povolání, nafotili jako každoročně oblíbený kalendář. Jenže tentokrát kalendáře k odběratelům nedoputovaly, protože se sportovci nechali vyfotit se symbolem míru na rukách a vedení armády tím popudili. „Původně to bylo myšleno jako poděkování armádě, že můžeme sportovat v míru. Až později jsme si uvědomili, že v dnešní vypjaté době to vůči armádě nebylo fér, a nakonec se to obrátilo proti nám, protože jsme si neuvědomili, že vojáci, kteří bojují v poli, to vnímají jinak než sportovci,“ vyjádřil se ředitel Dukly a nařídil kalendáře spálit.

Ze zvyku daného mojí odborností jsem počítala, koho všeho se toto rozhodnutí mohlo různým způsobem dotknout: sportovců, fotografa a vydavatele kalendáře, vojáků, novinářů, odběratelů kalendáře, Dukly, armády, lidí, kteří mají historickou paměť a těžce nesou, když se pálí knihy, a dalších lidí, které už si nepředstavím, ale vím, že se ke kalendářům a jejich osudu vyjadřují na sociálních sítích.

Nezávidím vládě. Měla by poslouchat jednotlivé hlasy. A rozhodovat se podle toho, co i dlouhodobě prospěje celku lidské rodiny.  

Vyrazila jsem na východ. V mém případě to znamená východní Čechy, kde mám část rodiny a na obzoru vidím obliny Orlických hor. Kafe si dám cestou, rozhodla jsem se. Zaparkovala jsem na náměstí malého úpravného města. Jedna kavárna vedle druhé, v nedělním dopoledni ale měla otevřeno jen Čínská restaurace. Byla jsem asi první host. Jako druhý vstoupil rozložitý muž. Uviděl moji kávu a ptal se, jestli je z „mašiny“. „Ano,“ řekla jsem, „a je výborná.“ Ženě za barem řekl, že chce tutéž kávu, co já, a že by si zapálil. „To nemůžeš!“ vykřikla ona. „Tady seš v České republice. Tady se nesmí kouřit v restauraci! Nikde!“ „Já chci jen kafe a kouřit u toho,“ zahučel muž. „To mám jít kvůli tomu ven? Prší!“  Drobná žena nic. Ale vypadala neoblomně. „A ty jsi z Číny nebo z Vietnamu?“ zkusil to jinak. „Já jsem z Číny,“ řekla žena. „Ale jsou tady taky Vietnamci, ne?“ neustával. „Ježiš!“ zaznělo od baru téměř česky. „Já nevím! Já jsem Číňanka! A kouřit se tady nesmí!“

Přesunul se k mému stolu a zůstal stát nad ním. Podíval se na smažený banán na mém talíři: „To jsou vajíčka? – Nojo, to budou vajíčka.“ Jedla jsem dál rozkouskovaný smažený banán. Snad poprvé v životě. Byl dobrý. „Já jsem Andrej (říkejme mu tak pro tuto chvíli) a jsem z Ukrajiny,“ řekl muž a podával mi ruku. „Sláva Ukrajině!“ odpověděla jsem obřadně, jak jsem zvyklá. Ruku jsem mu nepodala, na tolik blízkosti jsem neměla náladu. Znovu se představil a znovu podával ruku. „Pane, já jsem starší dáma, a tohleto si určuju sama. Pravidla si tady určují dámy,“ řekla jsem, a on skoro zasténal: „Já chci domů!“ Zvedla jsem oči teď už se zájmem: „Jste už z toho tady asi unavený.“ Muž se rozmáchl: „Mně už je to jedno, ať si ten Putin veme všechno! Všechno. Jen ať to skončí. Podívejte, Ukrajina. Já jsem ze Zakarpatí. Vždyť jsme byli jeden čas s vámi. Potom s Maďarskem. Potom s Ruskem. Vždycky se někdo tahal o Ukrajinu. A celou tu dobu byli Rusáci všude. Je jich hodně a jsou všude. Mně už je jedno, s kým budeme, s Běloruskem nebo Ruskem. Hlavně ne v Evropské Unii.  To je pořád Zaplať! Za psa Zaplať! – za kočku Zaplať! – za slepici Zaplať! A já doma měl psa, kočku, krávu, slepice, a žádné Zaplať, vydělával jsem. Od krávy jsem prodával mléko. Mléko, pani! Ne jako tady lídl mléko, ale MLÉKO, nechala jste ho stát a do rána byla půlka smetany! – A tady daně, daně, daně.“ Popřála jsem mu dobrý návrat. A podala ruku.

Za dvě hodiny nato jsem o setkání vyprávěla ve východočeské vesnici mému 75letému bratrovi. „Staromilec,“ podotkl. „To není výhodná strategie. I když se vrátí, Ukrajina už nikdy nebude stejná jako předtím. Ani to jeho hospodářství.“

Zatrnulo mi.

Vracela jsem se domů z pražské práce a do odjezdu vlaku zbývalo padesát minut. Jezdím často a čekárna Českých drah na Hlavním nádraží pro držitele místenek a lístků první třídy je mým obvyklým útočištěm. Jako vždycky jsem vytáhla notebook a jako vždycky hledala místo poblíž zásuvky. Tentokrát to bylo naproti mladému muži ve světlé košili. „Můžu přisednout?“ zeptala jsem. „Prosim, samozřEjmě,“ řekl zdvořile a s přízvukem. Všimla jsem si průzračného výrazu modrých očí a sevřené podkovy skeptických úst. A rozměru. Seděl na dvou sedadlech a pravděpodobně už splňoval kritéria morbidní obezity. Zazvonil mu telefon, asi kamarád. Poslouchala jsem. Mladý muž jel ze schůze a čekal na pendolino do Ostravy. „Naštěsti ten blb dnes mlčel. Minule jsme ztratili hodinu debatou, kdo poškodil Nord Stream. Že pry si ho Putin poškodil sam. Ti pražaci jsou skutečně nemožni. Nemožni! A to jdeš po Praze, a samy UkrajInec. Skutečny blazInec.“ Pokukovala jsem po něm. Na jaké schůze to asi jezdí? A jak pozná na první pohled Ukrajince? Vzpomněla jsem si na Kláru Kalibovou ze společnosti In IUSTITIA. Ukrajinci u nás podle ní už jako terče předsudečného násilí předběhli tradiční držitele prvenství – Romy. Předsudečné násilí. Jen tak, třeba z nudy, třeba z pocitu zmaru. Jen tak. Máme přece představivost.

Ostrava je rodiště mého tatínka. Mám ráda její energii. Potřebuju ji. Mladý muž se zdvořile rozloučil. Už přistavili pendolino.            

I mně to jelo. Byla už tma, když jsem podél vlaku spěchala ke „svému“ vozu. Podle siluety jsem rozpoznala pana průvodčího, s kterým dnes pojedu. Zamávala jsem mu. Poznal mě také: „Cože tak pozdě dneska? Co jste dělala? Naháněla chlapy, viďte! To jsem zvědav, co vám řeknou doma!“ Zasmála jsem se. Byla jsem ráda, že mě vidí zrovna dnes zrovna takhle. Nepotřebovala jsem vysvětlovat, že jedu z nepříliš vydařené schůze čehosi, co by si směle mohlo říkat pražská kavárna, že doma mě dneska nikdo nečeká a že díky jeho reakci se cítím doma zrovna teď na pražském Hlavním nádraží. V hlavě se mi rozezněla slova Dmitriho Berzona: „Všichni máme stejnou biologii.“ A k tomu ještě tu krásnou a zrádnou lidskou představivost, dodala jsem v duchu.

Pořád je za co děkovat a v co doufat. 24. 2. 2024 v 18 hodin znovu zapálím svíci. Tentokrát asi „Svíci proti únavě a pro naději“. Myslím, že nebudu sama. Chci chvíli posedět s lidskou rodinou.

Bohumila Baštecká
členka Psychosociálního intervenčního týmu ČR a iniciativy Možná si nerozumíme; určitě se potřebujeme

Tento text je politickým prohlášením, pokud za základ politiky považujeme vzájemné spolužití v obci, v lidském společenství.

Měsíc po střelbě

Kam mě vedou vzpomínky na střelbu na Filosofické fakultě UK před
měsícem?

Do srdce
k větší laskavosti vůči sobě a druhým
k větší všímavosti a pozornosti vůči sobě i druhým
k vděčnosti, že žiju ve společnosti lidí, ve které se vzájemně neseme
k rituálu, který je mi pevným bodem a útěchou ve vyrovnávání se s
událostí
k uznání, že na takovou situaci jsem nebyla připravena
k vědomí a díkům, že i když se nohy lámou, nesou mne dál
ke zpomalení
k žití teď a tady

Za okruh Psychosociálního intervenčního týmu ČR
Alena Červenková

V Praze před Vánoci na univerzitě a kdekoli na světě kdykoli

Ve čtvrtek 21. prosince 2023 zastřelil v centru Prahy student Filozofické fakulty Univerzity Karlovy čtrnáct lidí a dalších dvacet pět zranil.

Čas se na chvíli zastavil. Pak ale tramvaje pokračovaly ve své cestě, nemocnice dál přijímaly i běžné nemocné a zraněné, a pouliční osvětlení se rozsvítilo brzy, jako každý den v tuto roční dobu.

Lidé se na chvíli zastavili. Lidé na refýžích, v obchodech, doma se ptali: Slyšeli jste to? – Jak je to možné, v naší zemi, v té jedné z nejbezpečnějších zemí světa, na univerzitě, kde jsou přece vzdělaní lidé, před Vánoci, kdy představa novorozeněte přináší něhu a naději i ztvrdlým srdcím?

Na chvíli jsme se zastavili. Potřebovali jsme něco udělat, vyjádřit solidaritu. Nejen my tady v České republice. Jednu z prvních reakcí jsme dostali od turecké kolegyně psycholožky.

Událost takového druhu je ale jako by nehmatná. Brzy se na první pohled nic nepozná. Ani na budově, ani na člověku. A čas běží dál, ke Štědrému dni, k Novému roku.

Co tedy můžeme dělat? Víme, že v této době pomohou obřady, protože dovedou oddělit čas bolesti a čas radosti, čas smrti a čas života, minulosti a budoucnosti. A také dovedou spojit i nespojitelné. Proto pomáhají zvláště obřady ve společenství. Ale i člověk sám může zapálit svíčku a uctít oběti minutou ticha, připomenout si jejich blízké a rodiny. Mezi oběťmi je i vrah, jeho blízcí a jeho rodina.

Každý můžeme vyjádřit soucit a solidaritu. A co dělat dál? Příští týdny, měsíce a roky? Zastavit se, a pokračovat. Zapomenout, a nezapomenout. Udržet význam této zkušenosti ve všednodenní jistotě, že se nám žije dobře v bezpečné zemi. Kdokoli může potřebovat soucit a solidaritu. V Praze před Vánoci na univerzitě a kdekoli na světě kdykoli.

Karel Šimr, Bohumila Baštecká za lidi z Psychosociálního intervenčního týmu

Odjinud:

Konference VŠICHNI JSME BŘEMENA A NOSIČI – pandemie, tornádo, válka

Již 13. transdisciplinární konference komunitní krizové spolupráce proběhne v pátek 11. 11. 2022 na Evangelické teologické fakultě UK v Praze. Pod názvem „Všichni jsme břemena a nosiči“ se bude zabývat zkušenostmi pandemie, tornáda a války.

Neštěstí a jejich dopady přinášejí kromě zmaru také příležitosti naučit se novému. Konference zkoumá, jak se liší učení z náhlé časově ohraničené nepříznivé události (katastrofy typu tornáda) od dopadů plíživých nepříznivých dlouhodobých dějů (pandemie, válka). V každé z těchto krizí se konference zaměřuje na jeden jev: u pandemie covidu na porušování lidských a občanských práv ve jménu ochrany (zákazy návštěv v „domovech“ pro seniory); u jihomoravského tornáda na identitu obce a její utváření katastrofou a na projevy katastrofické paměti v architektuře a obecních názvech; u války na normalizaci dlouhodobě působící katastrofické zátěže, tedy na paradox „normálního žití za války“.

Jednotlivé bloky konference vycházejí z osobních zkušeností účastníků a z oborových perspektiv sociologie, politologie, práva, etiky a teologie s důrazy na občanství a občanskou společnost, svobodu a spravedlnost, profesionální angažovanost, křesťanskou lásku a kulturu vzájemné péče.

Pořadatelé chtějí konferencí přispět ke společenské vzájemnosti za měnících se podmínek spolužití. Znamená to mimo jiné vést debatu ve veřejném prostoru a slyšet se navzájem při rozdílných postojích a zkušenostech.
Konferenci pořádá Evangelická teologická fakulta Univerzity Karlovy a Psychosociální intervenční tým České republiky ve spolupráci s Teologickou fakultou Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, Caritas – VOŠ sociální v Olomouci, Diakonií Českobratrské církve evangelické, Psychologickou službou Generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru MV ČR.

Konference je otevřena všem zájemcům a účast na ní je bezplatná.

Oborové důrazy, hodnoty a program konference

Kulatý stůl ke komunikační a mediální strategii (nejen) v souvislosti s Ukrajinou

8. září 2022 se na Magistrátu hl. m. Prahy uskutečnilo druhé setkání občanské iniciativy Možná si nerozumíme; určitě se potřebujeme: komunikační a mediální strategie (nejen) státu (nejen) v souvislosti s Ukrajinou. Iniciativa usiluje o začleňující komunikaci, která přispěje ke společenské vzájemnosti a bude povzbuzovat a spojovat rozmanité skupiny i jednotlivce v situaci dlouhodobého spolužití za měnících se podmínek.

Tiskovou zprávu najdete zde.

Související dokumenty:

Občanská iniciativa ve spolupráci s Magistrátem hl. m. Prahy vytvářá povzbuzující a spojující komunikaci – tisková zpráva z 2. setkání 8.9.2022

Možná si nerozumíme, určitě se potřebujeme – výstupy z 1. setkání u kulatého stolu z 29.6. 2022

Komunikační zásady OBS ETF – výtah pro setkání u kulatého stolu

Koncepce hl. m. Prahy pro oblast integrace cizinců

Komunikační strategie na podporu integrace ukrajinských uprchlíků v ČR – Konsorcium nevládních organizací pracujících s migranty

 

Architekti a obce spolupracují při mimořádných událostech: společenská odpovědnost a architektura zaměřená na člověka

Katastrofy a další mimořádné události velkého rozsahu a jejich dopady představují kromě zkázy také celospolečenskou příležitost. Jihomoravské tornádo z června 2021 podnítilo spolupráci architektů, studentů, představitelů obcí, komunitních krizových spolupracovníků a dalších. Výstupy spolupráce zařazují společensky odpovědnou architekturu do oblasti krizové připravenosti a upozorňují na přínosy mezioborového pojetí architektury zaměřené na člověka.

Zpráva o iniciativě ze 16.8.2022

Fotografie ze setkání po semináři:

Hana Janečková a Bohumila Baštecká s architekty na afterparty

Architekti Adam Bohatý a Lukáš Janáč a studentky ETF Anna Juráčková a Marta Slámová na afterparty

Seznámení s iniciativou

Návrh studentky Simony Pokorné byl oceněn Žlutou kartou,
kterou Katedra architektury uděluje vynikajícím studentským semestrálním
ateliérovým projektům.